Lindås - Falun 4-9 (1-3, 1-3, 2-3)
Mål Lindås: Patrik Malmström 2, David Fredriksson, Tim Oskar Wiklund
Mål Falun: Rasmus Enström 2, Alexander Galante Carlström 2, Malte Lundmark, Casper Backby, Johannes Larsson, Omar Aldeeb, Emil Johansson
– Det bjöds på hårt spel i inledningen av matchen mellan Lindås och Falun. Och efter drygt elva och en halv minut kom kvällens första mål. Rasmus Enström gav gästerna ledningen och utökade ledningen till 2-0 kort därefter. Patrik Malmström blev första målskytt för Lindås när han reducerade för hemmalaget, men innan första perioden var slut hittade Rasmus Enström fram till Alexander Galante Carlström.
– I den andra perioden var det fortsatt Falundominans och gästerna fick in ytterligare tre bollar bakom Viktor Johansson i Lindåskassen. Lindås lyckades inte rubba Faluns grepp om matchen i den sista perioden heller, och dalalaget vann till slut med 4-9.
– Lindås poängkung Patrik Malmström var poängbäst för hemmalaget ikväll och svarade för två mål och en assist. Hos gästerna var det Rasmus Enström som var hetast - två mål och fyra assist. Även Emil Johansson hade en fin kväll med ett mål och tre assist.
– Kvällens poäng ger inga tabellförändringar. Falun är fortsatt tvåa med 54 poäng - sex poäng efter serieledande Storvreta. Samtidigt som Lindås är kvar på jumboplatsen med åtta poäng.