Linköping - Dalen 7-6 e.förl. (1-1, 0-3, 5-2, 1-0)
Mål Linköping: Oskar Seth 3, Matej Jendrisak, Martin Karlsson, Oskar Hovlund, Max Wahlgren
Mål Dalen: Sebastian Degeryd, Johan Larsson, Jonas Svahn, Linus Holmgren, Mattias Wallgren, Ketil Kronberg
– Efter en jämn första period kunde gästerna sedan dominera i den andra perioden med tre mål från Johan Larsson, Jonas Svahn och Linus Holmgren och det var en brandt uppförsbacke för Linköping inför den tredje perioden.
– Martin Karlsson och Oskar Seth blåste sedan liv i matchen i inledningen av den tredje perioden. Dalens Mattias Wallgren svarade genom att göra gästernas femte mål för kvällen. Men hemmalaget var inte klara än - med en minut och 20 sekunder kvar på klockan var det sex lika på tavlan.
– Oskar Seth blev stor matchhjälte i förlängingen när han sköt segern till östgötarna med sitt tredje mål för kvällen.
– Linköping svarade för en stark tredje period och gjorde fem av sina sju mål i den perioden - och vann dessutom skotten med tre gånger så mycket som gästerna.
– Kvällens seger innebär att Linköping blåste liv i matchserien och det står nu 2-1 i matcher till Dalen. Räkna med en ny spännande kamp på fredag i Umeå Energi Arena.