Calebsson om Pixbos stora utmaningar: "Det var en väckarklocka"

Publicerad:

Intervju

Förhandstipsen placerar Pixbo Wallenstam utanför slutspel - Daniel Calebsson vet att det kan gå värre än så. "Rävarnas" lagkapten berättar i en videointervju om nysatsningen, sin egen roll och vad man lärt sig av Warbergs nedflyttning.

Pixbo Wallenstam är ett namn som inger respekt i SSL Herr, men laget är inte idag vad det än gång varit. Efter ännu ett kvartsfinaluttåg har göteborgarna genomfört en generationsväxling över sommaren. Äldre etablerade namn har gett plats för unga mer oprövade talanger. En veteran som däremot står kvar är Daniel Calebsson - en 36-årig lagkapten som ger sina tankar i en intervju med SSL-redaktionen.

– Man får mer erfarenhet för varje år. Den erfarenheten vill jag ta med och dela med mig av till mina lagkamrater. Jag kan fortfarande bidra med ett stort engagemang, jag hatar att förlora. Jag ser mig inte bara som en glad pensionär, utan fortfarande som en spelare som håller hög nivå, berättar Calebsson och kommenterar Pixbos nedåtgående resultat de senaste säsongerna.

– Vi har gått ganska bra i serien och gått till slutspel, men inte haft ett spel som passat för slutspelet. Det här året blir tufft. Vi har sett hur det gått för Warberg, när de år efter år blev sämre och till slut åkte ur. Det är viktigt för oss att hindra det fallet.

Se intervjun i videoklippet ovan.

Hannes Feldin