Linköping presenterar sin nya forward

28 augusti 2017 13:20
SSL Silly Dam

Från Allsvenska Hovshaga har Linköping lockat till sig klubbens senaste nyförvärv, som förstärker lagets offensiv.


Linköping har presenterat Cornelia Ceder, som går in i truppen som ett nyförvärv till kommande säsong. Ceder, 22 år gammal, har gjort två år i Hovshaga och därmed spelat i Allsvenskan.

Där blev det 25 poäng den gångna säsongen från forwarden, som har en aggressiv spelstil. Ursprungligen har Cornelia Ceder Nykvarn som moderklubb och övergången till Linköping blir hennes debut på SSL-nivå.

– Jag tycker Linköping spelar en rolig och fartfylld innebandy. Det kommer bli en utmaning för mig att spela i SSL och det känns som att Linköping är ett bra lag att utvecklas i, förklarar Ceder för klubbens hemsida.

– Det känns superbra. Alla i laget är jättegoda och ledarna känns väldigt bra. Det är en seriös men härlig stämning och jag känner mig redan som en i laget.