Klassmålvakt klar för IKSU

15 augusti 2017 10:30
SSL Silly Dam

Mästarnas kraftsamling mot ett nytt guld fortsätter. Senast in i IKSU-truppen är en målvakt med stora landslagsmeriter.


Emelie Frisk byter Täby mot IKSU. Den 28-åriga målvakten har tecknat ett ettårigt avtal med det regerande mästarlaget och blir klubbens andra värvning den senaste veckan. I fredags presenterade IKSU även Ellinor Berling, forward från Uppsala.

Frisk har spenderat de senaste två säsongerna i Täby, som hon nådde semifinal med i vårens SM-slutspel. Vid sidan om sina SSL-meriter har målvakten gjort 47 landskamper och vunnit dubbla VM-guld.

– Det känns jätteroligt att representera IKSU kommande säsong. Jag har fått ett varmt välkomnande ifrån klubben och även från tjejerna och ledare i laget. Truppen känns stark och jag hoppas kunna vara med och bidra till ytterligare ett guld, kommenterar Emelie Frisk för klubbens hemsida.

– Vi får in en världsspelare med en grym rutin och med ett driv att fortsätta utvecklas och bli bättre. Hon spetsar oss som lag och jag tror även att hon kommer höja våra unga målvakter, resonerar IKSU:s klubbchef "Jocke" Sjöström.