Två unga trotjänare lämnar Malmö

7 september 2017 13:55
SSL Silly Dam

Sammanlagt har de 17 säsonger i klubben - nu väljer den unga duon att tacka för sig i Malmö.


Malmö förlorar två av klubbens mest symboliska spelare till kommande säsong. Det handlar om My Rosberg och Therese Linde, som både väljer att avsluta sina karriärer för tillfället.

Linde gjorde sin A-lagsdebut i Malmö blott 15 år gammal och har representerat seniorlaget i åtta raka säsonger. Totalt har det blivit 200 tävlingsmatcher för den tidigare lagkaptenen. Fullt lika många har 22-åriga Rosberg inte nått upp i, men sedan F14-ålder har hon spelat för Malmö och gjort nio år i klubben.

– My är en lojal lagspelare, som kan spela både anfall och försvar och har också så gjort under åren, skriver Malmö via sin hemsida.

– Det går inte med ord att beskriva klubbens tacksamhet för er insats. Trots ert stora antal säsonger i seniorsammanhang är ni så unga att comeback kommer att vara möjligt i många år framöver, fortsätter klubben.