Fredag
09 Nov 1 match
Lördag
10 Nov 2 matcher
Söndag
11 Nov 4 matcher
Tisdag
13 Nov 3 matcher
Onsdag
14 Nov 4 matcher
Lördag
17 Nov 7 matcher
Söndag
18 Nov 6 matcher
Måndag
19 Nov 1 match

Ung och hungrig tränare till Sirius

13 juni 2018 08:06
SSL Herr Silly

Sirius har gjort klart med en ny tränare som kommer att leda klubben i SSL tillsammans med David Ahlmark. Tränaren har, trots sin unga ålder, tränarmeriter från i Helsingborg i SSL och U19-landslaget.


Emil Lindström kommer tillsammans med David Ahlmark att leda Sirius kommande säsong. Lindström har tidigare tränat Helsingborg och dessutom funnits med i staben hos U19-landslaget.

– Vi är väldigt nöjda med att ha Emil ombord. I honom får vi en kompetent och hungrig tränare som vi tror kommer fungera väldigt bra tillsammans med David Ahlmark och att de tillsammans kommer utgöra ett väldigt starkt tränarpar. Att Emil har bakgrund i och erfarenhet från U19 där han redan arbetat med flera av våra spelare ser vi som en klar fördel, säger Peter Tornberg till klubbens hemsida.

Emil Lindström tvekade inte när chansen dök upp och säger så här om uppdraget;

– Jag ser verkligen fram emot säsongen med ett ungt och spännande lag i en välskött och seriös klubb.